KINESIOTAPING / PLASTROWANIE



ZASTOSOWANIE KINESIOTAPINGU

Kinesiotaping, czyli plastrowanie jest terapią wspomagającą leczenie wielu schorzeń.

Jest to sposób na uśmierzanie bólu w przypadku leczenia kontuzji stawów i mięśni, zmniejsza obrzęki dzięki oklejeniu limfatycznemu, przyspiesza gojenie się ran (oklejanie blizn).

Metodę tę można z powodzeniem stosować również jako zabiegi towarzyszące leczeniu zaburzeń neurologicznych, ortopedycznych, ginekologicznych oraz pediatrycznych.

Z doświadczeń fizjoterapeutów wynika, że plastrowanie dynamiczne wspomaga także korekcję wad postawy.

DZIAŁANIE KINESIOTAPINGU:

  • Działanie kinesiotapingu opiera się na uregulowaniu napięcia mięśniowego w miejscu aplikacji taśmy. Wpływa przez to na zwiększenie zakresu ruchu mięśni oraz ich siły.
  • Aplikacje Kinesiotapingu powodują, że skóra jest delikatnie podciągana, zwiększając jednocześnie przestrzeń pomiędzy skórą właściwą, a powięzią co powoduje redukcję zastojów i obrzęków limfatycznych (usprawnia mikrokrążenie chłonki).
  • Ma również działanie przeciwbólowe, poprawia funkcjonowanie i wspomaga regenerację w oparciu o procesy samoleczenia. W procesie zdrowienia następuje normalizacja napięcia mięśniowego i powięziowego.
  • Posiada działanie stabilizacyjne np. po skręceniach lub zwichnięciach w stawie
    Wyrównuje tonus mięśniowy- w zależności od naklejenia pozwala rozluźnić się napiętym mięśniom, bądź pobudza do pracy mięśnie wiotkie.

Właściwości elastyczne plastra utrzymują się przez około 3 do 10 dni. Procesy terapeutyczne trwają 24 godziny na dobę.

PRZEBIEG KINESIOTAPINGU:

Po ustaleniu przyczyny dysfunkcji fizjoterapeuta przygotowuje plaster. Wybór kształtu taśmy zależy od budowy mięśnia, nad którym ma znajdować się taśma, techniki oklejenia, a także od wskazań do jej zastosowania.

Istnieje kilka technik naklejania plastrów, które są uzależnione od celu terapii. Aby terapia powiodła się, niezbędna jest właściwa diagnoza pacjenta oraz właściwy dobór i aplikacja plastra.

PRZYGOTOWANIE DO PLASTROWANIA:

Aby plaster był dobrze przytwierdzony do wskazanej części ciała skóra musi być czysta, sucha, nie natłuszczona. Przy nadmiernym owłosieniu należy ogolić miejsce naklejania plastra.

WSKAZANIA DO PLASTROWANIA:

Taping można zastosować w wielu jednostkach chorobowych i może stanowić doskonałe uzupełnienie rehabilitacji jak i innych terapii. Zastosowanie jest bardzo szerokie. Można okleić każdą część ciała w zależności od typu schorzenia i celu jaki mamy osiągnąć przez zastosowaną terapię.

Począwszy od tapingu na kończynach poprzez kręgosłup, głowę czy twarz.

Taping stosuje się również w celu zmniejszenia obrzęków limfatycznych np. po mastektomii czy obrzękach kończyn, ale również stosuje się na blizny np. pooperacyjne.