Słownik pojęć rehabilitacyjnych

Zapoznaj się ze słownikiem pojęć rehabilitacyjnych i podstawową terminologią stosowaną w fizjoterapii i rehabilitacji.

Blizna jest naturalny procesem gojenia się skóry, następstwem uszkodzenia skóry właściwej. W miejscu uszkodzenia wytwarza się włóknista tkanka łączna, która w zależności od stopnia urazu, może przyjąć zarówno mało widoczną formę, jak i stanowić duży problem zdrowotny i estetyczny.

Blizny twarde i rozległe mogą stanowić problem w funkcjonowaniu narządu ruchu.

Podczas wysiłku fizycznego, obciążenia mogą być rozkładane nierównomiernie, co w konsekwencji spowodować może poważne zespoły bólowe, przykurcze, czy upośledzenie czucia głębokiego.

Dlatego blizny wymagają mobilizacji.

Terapia blizny w gabinecie fizjoterapeutycznym przynosi wiele korzyści, m.in. poprawę jakości tkanki, kolorytu, ruchomości tkanek w obszarze uszkodzenia.

Dowiedz się więcej: oxygenrehabilitacja.pl/rehabilitacja-doroslych

Fizjoterapia jest to nauka o leczeniu schorzeń naturalnymi metodami.

Zabiegi stosowane przez fizjoterapeutów:

  • ciepłolecznictwo,
  • gimnastyka lecznicza,
  • kąpiele lecznicze,
  • laseroterapia,
  • masaże,
  • pole elektromagnetyczne,
  • światłolecznictwo,
  • ultrasonoterapia.

Przykłady technik stosowane w pracy fizjoterapeutów:

  • ćwiczenia zakresu ruchu (gimnastyka lecznicza, pływanie, hydroterapia),
  • elektroterapia (stymulacja elektryczna mięśni),
  • Kinesio Taping (stabilizacja stawów i mięśni taśmą Kinesio)
  • krioterapia i terapia cieplna (okłady z lodu, masaż lodem, gorące okłady z wosku parafinowego),
  • masaż terapeutyczny (mobilizacja tkanek miękkich),
  • ultradźwięki.

Fizjoterapia dla kobiet w ciąży – kliknij tutaj >

Ciąża to okres, w którym w ciele kobiety zachodzi wiele zmian. Zmienia się m.in. postawa ciała, zwiększa się obciążenie mięśni i wiązadeł oraz nacisk na stawy. Zmiany te niestety mogą prowadzić do uciążliwych dysfunkcji, np. bólu kręgosłupa, rozstępu mięśnia prostego brzucha, nietrzymania moczu, bólu stawów.

W zapobieganiu i leczeniu tego typu objawów znaczącą rolę odgrywa opieka fizjoterapeuty.

Fizjoterapeuta diagnozuje problem, następnie wdraża odpowiednią terapię.

Terapia kobiet w ciąży opiera się znacząco na ćwiczeniach mięśni dna miednicy oraz bezpiecznym, ale skutecznym wzmacnianiu całego ciała, korekcji postawy i edukacji na temat przyjmowania prawidłowych pozycji np. podczas snu.

Dowiedz się więcej: oxygenrehabilitacja.pl/fizjo-mama

Indiba Deep Care to nowoczesna technologia, która opiera się na regeneracji i biostymulacji tkanek. Poprzez wzrost temperatury w tkance, przywrócona zostaje fizjologia komórki oraz następuje optymalizacja aktywności tkankowej.

Dzięki wszechstronnemu działaniu, Indiba Deep Care wykorzystywana jest w leczeniu bólu i stanów zapalnych stawów, blizn, stanów pooperacyjnych, złamań, skręceń, krwiaków. Terapię Indiba stosuje się także w walce z tłuszczem wisceralnym.

Oprócz terapii medycznych, zabiegi Indiba Deep Care mają także zastosowanie w kosmetologii estetycznej.

Ta bezinwazyjna metoda pomaga w walce z cellulitem. Wyszczupla i ujędrnia ciało oraz ma działanie liftingujące.

Dowiedz się więcej: oxygenrehabilitacja.pl/indiba-deep-care

Kinesiotaping, zwany także tapingiem, to inaczej plastrowanie dynamiczne. Jest to metoda terapeutyczna, która polega na oklejeniu części ciała specjalnymi plastrami.

Kinesiotaping pomaga m.in. w stabilizacji stawów, uregulowaniu napięcia mięśniowego, redukcji zastojów i obrzęków limfatycznych.

Metoda ta wspomaga leczenie wielu schorzeń oraz korekcję wad postawy.

Dowiedz się więcej: oxygenrehabilitacja.pl/kinesiotaping

Fizjoterapeuta, inaczej rehabilitant to osoba z wykształceniem medycznym, która posiada niezbędną wiedzę na temat funkcjonowania stawów, mięśni, ścięgien i wiązadeł w organizmie człowieka.

Celem konsultacji z fizjoterapeutą jest dokładne zbadanie problemu pacjenta i zaplanowanie odpowiedniej terapii.

W OXYGEN Rehabilitacja konsultacja z fizjoterapeutą jest bezpłatna.

Dowiedz się więcej: oxygenrehabilitacja.pl/bezplatna-konsultacja

Mianem kontuzji określa się uraz części ciała, np. stłuczenie, zwichnięcie stawu, naciągnięcie lub naderwanie mięśnia.

Ból i dyskomfort, które są skutkiem kontuzji, nieleczone mogą prowadzić do upośledzenia ruchowego lub wypracowaniu ruchu zastępczego, który jest utrwaleniem nieprawidłowych wzorców. Zaniedbana kontuzja może skutkować brakiem powrotu do pełnej sprawności.

Dlatego nie można ich bagatelizować. Pierwszym etapem powrotu do zdrowia powinno być leczenie urazu, następnie rehabilitacja po kontuzji.

Dowiedz się więcej: oxygenrehabilitacja.pl/bezplatna-konsultacja

Masaż klasyczny jest dobrym wyborem, gdy doskwiera Ci ból kręgosłupa, karku, pleców, barków lub innej części ciała w wyniku przeciążeń, choroby, czy nieergonomicznej pozycji pracy. Masaż klasyczny składa się z konkretnych wybranych technik takich jak: przegłaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wibracje, oklepywanie.

Techniki te powodują odprężenie mięśni, wzrost przepływu krwi w tkankach, a co za tym idzie -lepsze ich odżywienie. Skutkiem tego masażu jest rozluźnienie napiętych mięśni i wzrost ich elastyczności.

Masaż leczniczy jest oparty częściowo na masażu klasycznym, jednak terapeuta dodatkowo skupia się na tych partiach, które bardziej tego potrzebują. Dlatego masaż leczniczy dodaje do klasycznego dodatkowe techniki zaczerpnięte z terapii manualnej.

Tymi technikami są: terapia punktów spustowych, powięziowa, mobilizacje i manipulacje. Do tego typu masażu używa się niewiele środka poślizgowego lub nie używa się go wcale.

Masaż ten może być bardziej bolesny niż masaż klasyczny, ale za to jest bardzo skuteczny.

Masaż limfatyczny jest bezpieczną formą masażu dla osób, które borykają się z obrzękiem, są po kontuzji lub chcą wzmocnić swój system odpornościowy. Masaż ten stymuluje naczynia limfatyczne do sprawniejszego transportu limfy czyli chłonki do węzłów chłonnych. Ta technika masażu pomaga zmniejszać zastoje w ciele i usuwać toksyny z organizmu.

Masaż rehabilitacyjny to inaczej masaż leczniczy. Możemy wyróżnić kilka rodzajów masażu rehabilitacyjnego: masaż klasyczny, centryfugalny, izometryczny, segmentarny. W zależności od potrzeby fizjoterapeuta dobiera odpowiedni jego rodzaj.

Masaż ten najczęściej polecany jest przy zapaleniach stawów, przykurczach mięśni, stanach pourazowych, pooperacyjnych i chorobach ortopedycznych.

Masaż relaksacyjny to idealny sposób na wyciszenie, uspokojenie myśli, zrelaksowanie i oderwanie od problemów. Można go stosować codziennie. Polega na wykonywaniu powolnych, spokojnych ruchów zaczerpniętych z masażu klasycznego.

Wykorzystuje się do niego środki poślizgowe, oliwki i olejki zapachowe. Wszystko po to aby stworzyć atmosferę odprężenia i relaksu.

Masaż sportowy dobrze sprawdza się u sportowców zawodowych i amatorów sportu. Polega na bardzo energicznych ruchach, silniejszym rozcieraniu, ugniataniu, wyciskaniu. Celem tego masażu jest zapobieganie skutkom intensywnych treningów jakimi są przemęczenie, przetrenowanie mięśni i predyspozycje do kontuzji.

Masaż ten dzieli się na treningowy (funkcja rozgrzewająca), przedstartowy (funkcja regenerująca) i powysiłkowy (funkcja lecznicza).

Masaż twarzy stosowany systematycznie spłyca zmarszczki, ujędrnia i odżywia skórę twarzy, opóźnia starzenie, stymuluje wytwarzanie kolagenu, zapobiega obrzękom i migracji twarzy. Zapewnia zdrowy i świeży wygląd cery.

Dobrze sprawdza się jako masaż rozluźniający przy napięciowych bólach głowy, migrenach, problemach ze stawami skroniowo-żuchwowymi oraz dla osób żyjących w przewlekłym stresie.

Napięcie mięśniowe – mięśnie są w stanie pewnego napięcia, aby mogły utrzymać postawę i wykonywać czynności dnia codziennego. To napięcie to tzw. tonus mięśniowy. Możemy podzielić go na posturalny lub spoczynkowy.

Napięcie mięśniowe podlega regulacji ośrodkowej oraz ulega wpływom móżdżku i układu przedsionkowego.

Dotyczy kobiet i jest okresem regeneracji po porodzie zarówno siłami natury, jak i po cesarskim cięciu. Trwa około dwa miesiące po porodzie. Organizm w tym okresie wraca do stanu sprzed porodu. Kobieta może wtedy odczuwać silne zmęczenie, brak energii oraz ewentualne bóle związane z obkurczaniem się macicy po porodzie.

Dowiedz się więcej: oxygenrehabilitacja.pl/fizjo-mama

Możemy uzyskać stosując zarówno zabiegi z medycyny estetycznej, jak i naturalnymi masażami, drenażami i technikami masażu. Poprawa owalu twarzy następuje w wyniku: odprowadzenia zastojów z okolicy podbródka i żuchwy, zmniejszenia tkanki tłuszczowej, ujędrnienia skóry i zwiększenia jej elastyczności oraz wymodelowania tkanek miękkich i warstwy tłuszczowej twarzy.

Dowiedz się więcej: oxygenrehabilitacja.pl/terapia-twarzy

To inaczej usprawnianie, przywracanie sprawności w ujęciu zarówno fizycznym jak i psychicznym. Jest szerokim pojęciem społeczno-medycznym. Celem rehabilitacji jest poprawa jakości życia osobie niepełnosprawnej i włączenie jej w życie zawodowe i społeczne.

Dowiedz się więcej: https://oxygenrehabilitacja.pl/

Rehabilitacja ortopedyczna to rehabilitacja narządu ruchu. Zajmuje się leczeniem strukturalnych i czynnościowych zaburzeń narządu ruchu, które mogą być wywołane różnego rodzaju czynnikami. Celem rehabilitacji ortopedycznej jest umożliwienie powrotu pacjenta do sprawności i codziennej aktywności po urazie.

W tym celu często łączy się terapie manualną z treningiem medyczym, czyli ćwiczeniami pod okiem fizjoterapeuty oraz wspomaga terapię zabiegami fizykalnymi.

Dowiedz się więcej: https://oxygenrehabilitacja.pl/rehabilitacja-doroslych/

To inaczej usprawnianie, przywracanie sprawności w ujęciu zarówno fizycznym jak i psychicznym dziecka. Celem rehabilitacji dziecięcej jest poprawa jakości życia osób niepełnosprawnych, korygowanie drobnych wad postawy lub profilaktyka w rozwoju fizycznym dzieci.

Dowiedz się więcej: https://oxygenrehabilitacja.pl/rehabilitacja-dzieci/

Rehabilitacja ortopedyczna to rehabilitacja narządu ruchu. Zajmuje się leczeniem strukturalnych i czynnościowych zaburzeń narządu ruchu, które mogą być wywołane różnego rodzaju czynnikami. Celem rehabilitacji ortopedycznej jest umożliwienie powrotu pacjenta do sprawności i codziennej aktywności po urazie. W tym celu często łączy się terapie manualną z treningiem medycznym, czyli ćwiczeniami pod okiem fizjoterapeuty oraz wspomaga terapię zabiegami fizykalnymi.

https://oxygenrehabilitacja.pl/rehabilitacja-doroslych/

Rehabilitacja pocovidowa ma za zadanie wzmocnić siłę mięśni oraz ogólną kondycję organizmu. Dużą jej częścią są ćwiczenia oddechowe, które polegają m.in. na uwolnieniu przepony i nauki prawidłowego toru oddychania, zwiększenia ruchomości klatki piersiowej tak, by oddech był na najwyższym poziomie.

Dowiedz się więcej: oxygenrehabilitacja.pl/rehabilitacja-doroslych

Stretching to inaczej regeneracyjny trening powięzi. Dobrze wpływa na nasze mięśnie i tkankę łączną oraz jest świetnym początkiem dla poprawienia ogólnej sprawności. Rozciąganie mięśni sprzyja zwiększeniu świadomości i czucia swojego ciała, rozluźnieniu skumulowanych napięć, rozciągnięciu i zwiększeniu elastyczności całego ciała.

Dowiedz się więcej: oxygenrehabilitacja.pl/dla-zestresowanych

Rehabilitacja kręgosłupa polega na terapii manualnej lub ruchowej, która ma za zadanie wyeliminować ból lub dysfunkcje. Jej głównym zadaniem jest przywrócenie u pacjenta sprawności fizycznej i utrzymanie jej. Indywidualnie dobrane ćwiczenia zwiększają zakres ruchu, poprawiają siłę mięśni oraz elastyczność tkanek, a przede wszystkim likwidują doskwierający ból.

Dowiedz się więcej: oxygenrehabilitacja.pl/rehabilitacja-doroslych

Rehabilitacja neurologiczna wiąże się z przywróceniem jak najlepszej jakości życia pacjenta. Skupia się na poprawie samodzielnego funkcjonowania pacjenta z deficytami lub chorobami neurologicznymi.
Wczesna rehabilitacja neurologiczna to niemal gwarancja poprawy sprawności funkcjonalnej.
Pacjenci, którzy posiadają wskazania do rehabilitacji neurologicznej to pacjenci po operacji guza mózgu, pacjencji cierpiący na chorobę Parkinsona, pacjenci ze stwardnieniem rozsianym, z porażeniem nerwu twarzowego typu Bella, pacjencji z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA).

Rehabilitacja dorosłych

Jest to przywracanie sprawności organizmowi, jego narządom, układom, a także przywracanie funkcji psychicznych, by umożliwić danej osobie powrót do życia społecznego, zawodowego, rodzinnego. Rehabilitacja pourazowa polega m.in. na ponownym wyuczeniu umiejętności utraconych w wyniku zdarzenia i na etapie leczenia. Im wcześniej podjęta, tym lepiej przeciwdziała skutkom ubocznym leczenia i powikłaniom.

https://oxygenrehabilitacja.pl/rehabilitacja-doroslych/

Rehabilitacja uroginekologiczna zajmuje się usprawnieniem funkcji mięśni dna miednicy. Rehabilitacja uroginekologiczna polecana jest profilaktycznie – buduje świadomość kobiet w zakresie ewentualnych problemów natury intymnej oraz w przypadku kobiet, które przygotowują się do bycia w ciąży lub są po porodzie. Sprawne mięśnie dna miednicy funkcjonujące prawidłowo zapobiegają np. nietrzymaniu moczu, a także ułatwiają poród. Sprawne mięśnie dna miednicy mogą przywrócić także satysfakcję z życia seksualnego u kobiet odczuwających ból podczas stosunku.

Dowiedz się więcej: oxygenrehabilitacja.pl/fizjo-mama

Skolioza najczęściej kojarzona jest z bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Tak naprawdę obejmuje skrzywienia na 3 płaszczyznach: czołowej, strzałkowej lub poziomej. Skolioza dużo częściej występuje u dzieci, niż u dorosłych i najszybciej rozwija się w okresie szybkiego wzrostu dziecka.

Dowiedz się więcej: oxygenrehabilitacja.pl/rehabilitacja-dzieci, oxygenrehabilitacja.pl/rehabilitacja-doroslych

Inaczej połączenia ruchome w szkielecie. Wyróżniamy różne rodzaje stawów w organizmie człwieka. Ze względu na główne kryterium podziału, w zależności od ilości kości, wyróżniamy stawy proste i złożone. Połączenia stawowe cechuje możliwość ruchu. To właśnie dzięki ruchomości możemy wykonywać czynności dnia codziennego, czy przemieszczać się.

Dowiedz się więcej: oxygenrehabilitacja.pl/rehabilitacja-dzieci, oxygenrehabilitacja.pl/rehabilitacja-doroslych

Jest to nowoczesna fizjoterapia, która polega na pracy z układami: moczowym, płciowym i pokarmowym. Wykorzystuje się ją m. in. w przypadku: nietrzymania moczu, parcia naglącego, bolącego stosunku, hemoroidów, obniżenia narządów rodnych.

https://oxygenrehabilitacja.pl/fizjo-mama/

To metoda fizjoterapii, która wykorzystuje wiele technik pracy z tkanką, wiele chwytów i pozycji ułożeniowych w celach diagnostycznych i terapeutycznych.

https://oxygenrehabilitacja.pl/rehabilitacja-doroslych/

To nowoczesna forma fizjoterapii stosowana zarówno w stanach ostrego, jak i przewlekłego bólu. Opiera się na koncepcji taśm anatomicznych, rozumianych jako układy łączące różne struktury ciała, powięzi i mięśnie. Tkanki te czasem sklejają się, prowokując stany zapalne i ograniczając ruchomość. Terapia mięśniowa ma na celu przywrócenie mobilności i elastyczności tkankom.

https://oxygenrehabilitacja.pl/rehabilitacja-doroslych/

Terapia twarzy może być lecznicza lub estetyczna. Wykazuje działanie liftingujące i anty-aging. Pobudza mikrokrążenie, dotlenia skórę, poprawia owal twarzy, a także rozluźnia mięśnie, co przyczynia się do redukcji oznak stresu.

Dobrze wykonana terapia manualna, czy masaż, daje lepsze efekty niż krem.

https://oxygenrehabilitacja.pl/terapia-twarzy/

Trening medyczny jest to trening z fizjoterapeutą. Jego celem jest m. in. zmniejszenie dolegliwości bólowych po przebytej kontuzji, poprawa koordynacji, kondycji, siły, profilaktyka urazów, wspomaganie terapii w chorobach, korekcja wad postawy itp.

https://oxygenrehabilitacja.pl/rehabilitacja-doroslych/

Tkanka tłuszczowa, która pokrywa wątrobę, trzustkę, śledzionę, a także serce, to inaczej tłuszcz wisceralny lub tłuszcz trzewny.

Nadmiar trzewnej tkanki tłuszczowej może sprzyjać rozwojowi zespołu metabolicznego związanego z ryzykiem cukrzycy typu 2 lub miażdżycy.

Wisceralna tkanka tłuszczowa jest niewidoczna gołym okiem, może więc występować także u osób szczupłych. Do powstania takiej tkanki tłuszczowej przyczynia się m.in. zła dieta, spożywanie słodkich napojów, słodyczy, czy alkoholu.

https://oxygenrehabilitacja.pl/indiba-deep-care/

Wada postawy to inaczej nieprawidłowa postawa ciała. Najczęściej dotyczy dzieci, choć występuje także u dorosłych. Rozróżniamy wrodzone i nabyte wady postawy.

Do najczęstrzych wad postawy zaliczamy wady kręgosłupa (skolioza, plecy proste, wklęsłe, okrągłe), wady stóp i kolan (płaskostopie, koślawe kolana), wady związane z klatką piersiową (np. kurza klatka piersiowa).

Każda, nieleczona wada postawy może prowadzić do dolegliwości bólowych, nieprawidłowych napięci mięśniowych, nierównomiernego procesu wzrostu części ciała.

Słownik pojęć rehabilitacyjnych