Kinesiotaping w rehabilitacji

kinesiotaping w rehabilitacji

Kinesiotaping w rehabilitacji – pracujesz przy komputerze i doskwiera Ci ból pleców lub szyi? Nadwyrężyłeś mięśnie podczas treningu? Jeśli tak, to kinesiotaping jest dla Ciebie.

Kinesiotaping, to inaczej plastrowanie dynamiczne – jest metodą terapeutyczną polegającą na oklejaniu różnych części ciała specjalnymi kolorowymi taśmami.

Plastry do kinesiotapingu

Plastry do kinesiotapingu stworzone są z bawełny i kleju akrylowego. Mają grubość i ciężar zbliżony do skóry i podobnie jak ona są rozciągliwe. Ponadto przepuszczają powietrze i są wodoodporne.

Plastry można nosić od kilku dni do kilku tygodni lub do momentu odklejenia się plastra.

Zalety kinosiotapingu w rehabilitacji:

  • Odpowiednio naklejone plastry sprawiają, że skóra i mięśnie są napięte,
  • Doskonały pomocnik podczas ciąży-łagodzi ciężkość dolnej części pleców i brzucha, prostuje postawę i ułatwia ruchy,
  • Pomaga złagodzić napięcie mięśni,
  • Zmniejsza obrzęk, przyspiesza gojenie się ran,
  • Zmniejsza ból z powodu kompresji uszkodzonego obszaru,
  • Szybko przywraca sprawność uszkodzonych ścięgien i więzadeł,
  • Przyczynia się również do korekcji wad postawy.

Kinesiotaping w rehabilitacji i leczeniu schorzeń

Zapisz się na bezpłatną konsultację z naszym fizjoterapeutą i przekonaj się o korzyściach kinesiotaping’u.

Po ustaleniu przyczyny dysfunkcji fizjoterapeuta przygotowuje plaster. Wybór kształtu taśmy zależy od budowy mięśnia i od tego, nad którym ma znajdować się taśma i wybranej techniki oklejenia, a także od wskazań do jej zastosowania.

Wyróżniamy kilka technik naklejania plastrów, które są uzależnione od celu terapii. Aby terapia powiodła się, niezbędna jest właściwa diagnoza pacjenta, właściwy dobór i aplikacja plastra.

Wskazania do kinesiotapingu

Taping można zastosować w wielu jednostkach chorobowych i może stanowić doskonałe uzupełnienie rehabilitacji jak i innych terapii.

Zastosowanie jest bardzo szerokie – można okleić każdą część ciała w zależności od typu schorzenia i celu jaki mamy osiągnąć przez zastosowaną terapię. Począwszy od tapingu na kończynach poprzez kręgosłup, głowę czy twarz.

Taping stosuje się również w celu zmniejszenia obrzęków limfatycznych np. po mastektomii czy obrzękach kończyn, ale również stosuje się na blizny np. pooperacyjne.

kinesiotaping w rehabilitacji